Femra

Gjithçka rreth femrave…

Bebja dëgjon në barkun e nënës

Nese jeni prinder te ardhshem dhe nuk besoni se bebja degjon ne barkun e nenes, ka ardhur koha te ndryshoni mendim. Sipas nje studimi te kerkuesve te Universitetit te Würzburg, publikuar ne revisten Current Biology, e qara e te sapolindurve ka aksentin e nenes dhe babait. Foshnja kupton luhatjen e intonacionit te zerave qe degjon ndersa eshte ne bark te nenes, ne tremujorin e trete te shtatzanise. Duke studiuar 60 te sapolindur, gjysma e tyre nga familje franceze e gjysma nga familje gjermane, u kuptua se e qara e bebeve ka marre karakteristika intonative te te folurit te prinderve.

07/11/2009 - Posted by | Nenë - Fëmijë

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

Ndiqeni

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: